Program: saksofon

Wykładowcy w klasie saksofonu, fletu i klarnetu:

prof. dr hab. RYSZARD KRAWCZUK

Foto: W. Łyko

Wykładowca w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji, Akademii Muzycznej w Krakowie. Dyplom Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach (specjalność- saksofon) uzyskał w roku 1984. W tamtym okresie z grupą Still Another Sextet zdobył I miejsca na festiwalach Jazz Juniors w Krakowie i Festiwalu Jazzowym w Karlovych Varach.
W latach 80-tych był solistą orkiestry Teatru Rozrywki w Chorzowie. Jest liderem zespołu Funk De Nite i współliderem formacji Eastcom, prowadzi również Big Band Małopolski. Współpracował z artystami takimi jak: Michał Urbaniak, Jarosław Śmietana, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Lewandowski, Marek Bałata, Stanisław Sojka, Lora Szafran, Rosario Giuliani, Pavel Ryba, Saskia Laroo, Bryan Corbett, Christoph Titz. Bierze udział w projektach muzyków afrykańskich m.in.: jednego z najwybitniejszych perkusistów z kręgu afro-beat – Guy Bilonga. Występował na największych festiwalach krajowych i zagranicznych m.in.: Summer Jazz Festival Kraków, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Lotos Jazz Festival, Pilsner Urquel Jazz Festival, Leverkusen Jazz Tage, Leipziger Jazz Tage,Villette Jazz Festival (Paryż), Jazz Rally (Dusseldorf), Liburnia Jazz Festival (Chorwacja), Kaunas Jazz Festival (Kowno), Jazz bez…(Lwów). Koncertował i nagrywał z gwiazdami estrady m.in. K.Badachem, Krystyną Prońko, Mieczysławem Szcześniakiem, Zbigniewem Wodeckim, Marcinem Dańcem. Był członkiem wielu znaczących orkiestr i big bandów m.in.: Górny Orchestra, Alex Band, Big Warsaw Band, Big Band W. Pieregorólki, Big Band A. Zubka. Brał udział w improwizowanych, eksperymentalnych przedsięwzięciach saksofonisty niemieckiego Achima Goettera (Norymberga), w projekcie Milana Swobody Polsko-Czeski Band, w projekcie „Ellington po Krakowsku”. Od 1994 roku wykłada saksofon w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

mgr LESZEK NOWOTARSKI

Saksofonisto – flecista. Absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyk od wielu lat uczestniczący w różnych projektach jazzowych oraz rozrywkowych w składach o różnej konfiguracji od najmniejszych duetów, po wielkie projekty orkiestr symfonicznych. Od 2005 jest nauczycielem w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, gdzie prowadzi klasę saksofonu, fletu i klarnetu. W 2007 roku rozpoczął prace w krakowskim oddziale telewizji TVN, gdzie do dnia dzisiejszego zajmuję się montażem seriali. W 2016 rozpoczął działalność Kanału Youtube „Leno Music”, który stał się najbardziej popularnym kanałem o tematyce saksofonowej w Polsce. Prowadzi tam lekcje online dotyczące gry na saksofonie, testy sprzętów, nauki improwizacji, oraz teorii muzyki. Publikuje również swoje kompozycje i edukacyjne materiały nutowe, a także prowadzi audycje na żywo tzw.: „livestreamy”.